İKİ ÜLKE ARASINDAKİ BAYRAK KRİZİ!

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ BAYRAK KRİZİ!

Okyanusya ülkeleri Avustralya ve Yeni Zelanda ikilisi arasında bayrak krizi yaşanıyor. Yeni Zelanda’da vekil olarak başbakanlık görevini yürüten Winston Peters yaptığı izahta, Avustralya’ya Yeni Zelanda bayrağını birebir kopyalamasını bırakmasını ve kendi tasarımını üretmesi çağrısında bulundu.

Yerel TVNZ kanalına açıklama yapan Peters, “Uzun zamandır kullanılan bir bayrağımız vardı. Avustralya tarafından birebir kopyalandı. Bayraklarının değiştirmeliler ve bu tasarımı ilk bizim kullandığımız gerçeğine önem vermeliler” sözlerini kullandı.

Avustralya ve Yeni Zelanda’nın bayrakları gerçekten de birbirine çok benzemektedirler. Britanya sancağı temel alınarak hazırlanan dizaynlar, koyu lacivert zemin üzerine yapılmış. Her iki ülkede bayraklarının sol üst köşesinde Birleşik Krallık bayrağı yer alırken, sağ tarafında ise Güney Haçı takımyıldızı yer almaktadır.

İki bayrak arasındaki farklar ise oldukça az. Yeni Zelanda’nın kırmızı yıldızlarının aksine Avustralya bayrağındaki yıldızlar beyaz. ve ülkenin bölge ve eyaletlerini temsilen 7 köşeli. Yeni Zelanda bayrağı 1902 seneninden itibaren kullanılırken, Avustralya 1954 yılında mevcut bayrağını resmi olarak kullanmaya başladı. Ancak bayrağın fark sürümleri 1901 seneninden beri kullanımda.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Hızlı Sipariş
WhatsApp