Ülke Bayrakları

Ü.Bayrak – 1

Ü.Bayrak – 2 

Bayrak denilince aklımıza birçok şey gelmektedir ancak bunlar arasında en dikkat çekeni ise yaşadığınız toprağın simgesi olan ülke bayraklarının kattığı anlamdır. Ülke bayrakları o topraklarda yaşamakta olan insanlara topraklarına sahip çıkma duygusu katmaktadır ve o toprakların ne şartlar altında düşmandan alındığını hatırlatmaktadır.

Ülke bayrakları oldukça önemli bir simgedir çünkü o ülkenin vatandaşları bayraklarına son derece bağlı olurlar bunun nedeni ise bayraklarının gökte dalgalanmasını gördükçe bir vatanları olduğunu bilirler. Ancak bayraklarının yere düşmesi yakılıp yıkılması onların hayatlarını mahveder bu yüzden ülke bayrakları çok önemlidir.

Ülke bayrakları genellikle ülke içerisinde çok sayıda farklı mekânda kullanılmaktadır. Örneğin ülkemizin bayrağı atamızın yattığı anıtkabirde, fabrikaların bayraklarının yer aldığı direklerde, makam araçlarında ve bunun gibi kullanım amaçlarıyla kullanılmaktadır. Ülke bayrakları daha çok ülkesi için önemli savaşlar kazanmış ataların mezarlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Çünkü bu kullanım şekli o bayrağın oluşmasını sağlayan ataların zaferlerine bağlı olduğunu göstermektir. Ayrıca ülke bayrakları bir milletin insanları için vazgeçilmez bir simgedir ve o bayrak uğruna canlarını ortaya koymalarını sağlar.

Ülke bayrakları kullanım şekli olarak çok sayıda alternatife sahiptir ki bu yüzdende yaygın olarak kullanılmaktadır. Ülke bayraklarını genellikle resmi dairelerde görmekteyiz bunun nedeni ise milletine hizmet veren resmi dairelere gelen vatandaşlara ülkelerinin simgesi olan bayrağın önemini ve tarihini anımsatmaktır. Ülke bayrağımız gibi önemli bir tarihe sahip olan bayraklar ne kadar çok kullanılırsa yeni nesile vatan topraklarının ne zorluklar altından kazanıldığını öğretir. Ülke bayrakları okullarda da kullanılmaktadır bunun nedeni ise okula başlayan çocuklara tarihi öğretmek ve bayrağın önemini göstermektir.

Okullarda kullanılan bayraklar her sınıfta ve okulun bütün odalarında yer alır. Özellikle de milli marşlar okunurken bütün herkes bayrağa döner ve esas duruşta tarihine saygıda kusur etmeden beklerler. Dünyanın bütün ülkelerinde bu şeklide kullanılan ülke bayraklarının değerinin bilincinde olmak o millettin vatandaşlarının görevidir.

Dünya üzerinde varlığını sürdüren bütün milletlerin bir bayrağı vardır ve her bayrağın da koca bir tarihi vardır. Bu tarih sonradan gelen nesillere emanettir ve onu korumakta onların birinci görevidir. Bu sorumluluğu çocuklarımıza ve vatandaşlarımıza kazandırmak için her zaman için ülke bayraklarımızı kullanmaktan vazgeçmemeliyiz. Eğer bir ülkenin insanları bayraklarına sahip çıkmazsa o ülke tarihe gömülür ve verilen onca mücadelenin önemi de bu yüzden kendini yitirir. Bu yüzden her ne ırktan ya da milletten olursanız olun ülkenizin bayrağına sahip çıkın ve çocuklarınıza da bu farkındalığı aşılayın. Ülke bayraklarınızın değerini korumak için de kullanımını yaygınlaştırmanız gerekir bundan dolayı da evinizde iş yerinizde ya da arabanızda ülkenizin bayraklarını kullanmaktan çekinmeyiniz. Sizler ülkenizin bayrağına ne kadar sahip çıkarsanız sizden sonra gelen nesiller de o bayrağa o derece de sahip çıkar ve yıllar geçse bile milletiniz varlığını sürdürmeye devam eder.

Hızlı Sipariş
WhatsApp